Odbor krznarjev in strojarjev pri obrtno-podjetniški zbornica Slovenije Domov
 

Tradicija rokodelstva

Krzno je najstarejše človekovo oblačilo, cenjeno že tisočletja zaradi svoje toplote, trajnosti in lepote. Umetnost in natančnost krznarskega dela se prenaša iz roda v rod. Vsako oblačilo je unikaten izdelek narejen s pikolovsko natančnostjo. Na večini področij predelave krzna, od reje, preko strojenja do oblikovanja in izdelave oblačil še vedno prevladujejo manjša družinska podjetja.

Dražbe in svetovni trg krzna

Trgovanje s krznom tako gojenih kot divjih živali poteka na mednodnih dražbah v Torontu, New Yorku, Seattlu in Copenhagnu. Veliko dražbenih hiš – družb je v lasti združenj lovcev ali rejcev. Vloga dražbenih hiš je organizacija, sortiranje, priprava krzna in posredovanje plačil, seveda imajo svoj delež v ceni krzna. Kupci, ki prihajo iz modnih centrov celega sveta, govorijo množico različnih jezikov in se potegujejo za vsak lot ponujenega krzna. Kupci imajo različne potrebe odvisne od želja svojih naročnikov po celem svetu. Že cele generacije Grkov na primer sodelujejo na dražbah in kupujejo krzno za naročnike iz Evrope in Rusije, kanadski kupci iščejo krzno za izdelavo oblačil v Ameriki. Tudi pri trgovini s krznom je konkurenca zelo huda. Končna cena krznenega plašča je odvisna od vloženega natančnega dela in stroškov financiranja, ki je raztegnjeno čez celo leto od pričetka zbiranja krzna v dražbeni hiši do trenutka, ko končni kupec kupi oblačilo. Z udarcem kladiva je dražba končana in krzno ima novega lastnika.

Strojenje in plemenitenje krzna

Z dražbe kože pošljejo v predelavo – strojenje in plemenitenje. Strojenje živalskih kož je najstarejši kemijski tehnološki postopek. Sodobni strojarji s sodobnimi in natančnimi postopki dosežejo prožnost, sijaj in resnično dolgotrajnost krzna. Poleg strojenja se danes uporablja veliko različnih postopkov za plemenitenje usnja in krzna. Postopki lahko trajajo več mesecev in zahtevajo tudi do 100 posameznih delovnih faz. Na primer: daljše zunanje bobrove dlake se odstrani (izpuli – rufa: strokovni izraz), tanko in mehko podlanko postriže na željeno dolžino in tako dobljen zelo lep ter topel žamet lahko po želji še obarvamo.

Izdelava krznenih oblačil

Pred šivanjem se ustrojene kože najprej sortira po barvi, dolžini dlake ...in glede na potrebne količine za izdelavo jakne ali plašča. Zatem se krzno razreže in šiva skupaj po kroju. Odvisno od kroja je lahko potrebnih tudi na stotine majhnih natančnih šivov za izdelavo plašča, več dela je z majhnimi kožami. Majhne ostanke se zbira, sortira po barvi in dolžini krzna ter sešije v plošče, iz katerih se izdeluje cenejše izdelke tako, da se porabi vsak košček krzna. Velik del končne cene krznenega izdelka predstavlja vloženo delo v vseh fazah predelave krzna. Pot krzna od lovca ali rejca preko strojarja do končnega kupca lahko traja tudi leto dni.

Objava: 26.10.2015

Vse pravice pridržane © 2010-2022 Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije   Piškotki  |  O avtorjih

 

Piškotek
Spletna stran za nemoteno delovanje in boljšo uporabniško izkušnjo uporablja piškotke. Prosimo označite "Dovolim piškotke", če se strinjate z njihovo namestitvijo.

več o uporabi piškotkov in nastavitve
dovolim piškotke
zapri obvestilo